Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Seul'a Bağımsız Belediye Başkanı


clock10-28-2011, 04:40 PM
Yorum: #1
Seul'a Bağımsız Belediye Başkanı

Güney Kore'de bugün yapılan Seul Belediye seçimlerini bağımsız aday avukat Park Won-soon kazandı.

Eski Belediye Başkanı Oh Se-hun'un istifa etmesi üzerine ara seçimlerin yapıldığı Seul Belediye Başkanlığı koltuğuna bağımsız aday avukat Park Won-soon oturacak. Avukat Park'ın karşısındaki tek güçlü aday olan iktidar partili eski hakim Na Kyung-won ise oyların yüzde 46'sını aldı. Seçimlerden yüzde 53 oy alan avukat Park, böylece darbe rejimlerinin ardından sonra Seul'ün ilk bağımsız belediye başkanı oldu.

Ana muhalefet partisinin aday çıkarmadığı Seul Belediye seçimlerini bir bağımsız adayın kazanması Güney Kore'de siyaset anlayışını tekrar sorgulanmasına sebep oldu. Muhalefetteki liberal ve sol partilerin kendi aralarındaki ön seçimde ana muhalefet partisinin adayının önüne geçen avukat Park, belediye seçimlerinde meclis içindeki ve dışındaki liberal ve sol partilerin yanında ana muhalefet partisinin desteğini arkasına aldı. Kendisini 'Muhalefetin Tek Adayı' olarak sunan avukat Park, seçim kampanyası süresince sık sık hiç bir partinin üyesi olmadığını hatırlatmaktan geri durmadı.

Engelli kızından dolayı engellilerin yaşam haklarını savunması ile ün kazanan iktidar partili eski hakim Na Kyung-won'un, avukat Park'a yenilmesindeki en önemli nedeni Profesör Ahn Cheol-soo'nu seçimde avukat Park'ı desteklemesini gösterdi. 'AhnLab' şirketinin sahibi Profesör Ahn, tüm Koreli bilgisayar kullanıcılarının bedava kullanabildiği 'V3' adlı anti-virüs programının mucidi, ne bir siyasi ne de bir kanaat lideri. Tıp fakültesinde genç yaşta profesör olarak işe başlayan Profesör Ahn, bir hobi olarak başladığı programcılık işini büyüttükten sonra fakülteden ayrılıp kendi şirketini kurdu.

Seul Belediye seçimlerindeki bir diğer ilginç nokta ise katılım oranının yüzde 48,6'ya çıkması oldu. Uzmanlar halkın kim seçilirse seçilsin bir şey fark etmeyeceğini düşündüğünü ileri sürüyor. Muhalefet ise geçen yerel seçimlerde katılım oranının yüzde 33 olduğunu hatırlatarak Bağımsız Aday Park'ın halkın güvenini kazandığını iddia ediyor.

Öte yandan hiç bir siyasi kariyeri olmayan Avukat Park'ın, siyaset ile alakası olmayan bir profesörün desteği ile iktidar partisinin merkez yönetim kurulu üyesi bir adayı geçmesi gündeme oluşturdu. Güney Kore'de sağ ve sol basın her ne kadar seçim sonuçlarını farklı değerlendirse de, ortak yorumlar aynı: Kore halkı siyasette yeni isimler görmek istiyor.
clock10-28-2011, 04:56 PM
Yorum: #2
Paylaşım için teşekkürlerAngel
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)