Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Tahsin Yazıcı 'nın Kore Savaşındaki Anıları...


clock12-03-2009, 07:50 PM
Yorum: #1
Bu konu en son: 12-03-2009 tarihinde, saat: 08:43 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: baby v.o.x.-eun
[Resim: 88dzbzvwr64lxkczu6tt.jpg]


KORE Birinci Türk Tugayında
HATIRALARIM

Tahsin Yazıcı

ÖNSÖZ


1950 senesinde başlayan Kore harbine, dünya sulhunu ve emniyetini korumak için Birleşmiş Milletler’in silahlı kuvvetlerinden ilk katılanlardan biri (Kore Birinci Türk Tugayı) adı verilen bir silahlı kuvvet olmuştu. O tugaydaki hatıraların yayınlanması için muhtelif mesleklere ve zümrelere mensup bir çok vatandaşların arzu ve teşviklerine uyarak ve vaadederek altı sene önce bu kitabı yazmaya başladımsa da araya giren bazı hadiseler o arzuyu ve vaadi yerine getirmekte uzun bir gecikme yaptırdı. O arzu ve vaadi daha çok geciktirmemek için teferruatı o zaman henüz tamamlanmamış olan bu kitabın ancak bir kısmı ( SonHavadis) gazetesinde , gazetenin kendiliğinden koyduğu bazı başlıklar altında 27 Ocak : 7 Nisan 963 tarihleri arasında tefrika halinde çıkabilecek bir hale getirilmiş ve yayınlanmıştı. O kısmının tefrikası, birçok satırları gazetenin yazı idaresince gazeteye konulmamış olduğundan eksik ve biraz da karışık çıkmıştır.
Bu kitap Kore’ye ait bazı bilgileri ve harb dolayısıyle cereyan eden hadiseleri bazı yayınlardan derlenerek ve hülasa olarak, tugayın teşkilini, hareket ve muharebelerini tugayın görüş ve anlayışına, harb ceridesine, bazı vesikalara ve hadiselerin içinde yaşamış, serinkanlı, anlayışlı bazı arkadaşların görüşlerine dayanan ifadelerine ddayanan ifadelerinden ve verdikleri rapor ve notlardan faydalanılarak daha geniş kapsamakta , bunlardan başka hareket ve muharebeler dışında ve arasında olan resmi ve hususi bazı olayları etmektedir.
Muharebelerde fedakarlık gösterenlerin bazılarının eserleri ve adları hatırdan kaçabilir, gönül kırılabilir düşüncesiyle şahıs adlarından ziyade birlik adlarının yazılması uygun görülmüş, ancak münferit vakalarda bir kaç şahıs ismi bildirilmiştir. O birlikler içinde sessiz, iddiasız bir çok kahramanlar vardı.
Bu kitabın bazı kısımlarında subaylar ve erlerden bahseden satırlarında subayların en yakın, ayrılmaz yardımcıları olmaları ve subay gibi sayılmış olmaları dolayısıyle bazı yerlerde assubay tabiri kullanılmamıştır. Kore’de assubayların da takdire değer büyük hizmet ve fedakarlıkları olmuştur.
Bu kitap vesilesiyle de her rütbedeki Kore silah arkadaşlarımızı ve er evlatları sevgiyle anarak, ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet, sağ kalanlara uzun ömür ve huzur dilerim

Bu kitap Kore şehitlerine ithaf edilmiştir.

19 Ekim 1963 T.Y.
clock12-03-2009, 08:08 PM
Yorum: #2
Bu konu en son: 12-03-2009 tarihinde, saat: 08:34 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
konu başlığını düzenlerseniz sevinirim.
clock12-03-2009, 08:29 PM
Yorum: #3
Bu konu en son: 12-03-2009 tarihinde, saat: 08:34 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: Miimoza
Bilgi için teşekkürler Derya ablaYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)