Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Türk askerlerinin insanlık dersi


clock10-03-2012, 11:43 AM
Yorum: #1
KORE Savaşı’na katılmak için 1950 yılının Ekim ayında bu ülkeye giden 1’inci Kore Türk Tugayı'nda görevli Astsubay Başçavuş Hüseyin Dinçtürk ve askerlerinin verdiği insanlık dersi, başkent Seul'e 70 kilometre uzaklıktaki Suwon Kenti’nde gün yüzüne çıktı.

Astsubay Dinçtürk ve askerlerinin, inşa edip Ankara adını verdikleri ilkokulda ve yetimhanede, anne ya da babalarını yitiren çocuklara sahip çıkarak 4 yıl boyunca eğitim verdiği, yiyecek ve içeceklerini temin ettiği, bakımlarını yaptığı belirlendi. Ankara İlkokulu’nda eğitim gören ve Türk askerine minnet duyduklarını belirten 70 yaşındaki Yoon Yeo Yeon ile 71 yaşındaki Lee Young, o günleri gözleri yaşararak anlattı.

Suwon’un Guwansoung Mahallesi’ndeki Ankara İlkokulu'nda eğitim gören ve halen aynı mahallede çocuklarıyla oturan Yoon Yeo Yeon ile Lee Young, o yıllarda Türk askerleriyle çekilen toplu sınıf fotoğraflarını ve o yıllara ait anılarına DHA muhabiriyle paylaştı.

Türk askerlerinin sevgisini ölene dek yüreğinde taşıyacağını belirten Yoon Yeo Yeon, "Türk askerleri o günlerde bize verdikleri eğitimin yanında hem annelik hem babalık yaptı. Bizim özgürlüğümüz için savaşan diğer Türk askerlerinin yiyecekleri, içecekleriyle beslendik. Hüseyin Dinçtürk ve askerleri annesiz ve babasız olduğumuzu unutturdu" dedi.

Gözyaşları arasında zaman zaman Türkçe konuşmaya çalışan Lee Young, "O zaman, 14 yaşından 70 yaşında kadar eli silah tutan herkes savaşta olduğu için, anne ve babalarını kaybedip kimsesiz kalan bizlere Türk askerleri sahip çıktı. Hüseyin Dinçtürk ve askerleri bizlerin ailesiydi. Yaklaşık 640 çocuktuk. Dört yıl boyunca bizleri hiç yalnız bırakmadılar. Onlar hep yaşamımızın birer parçaları oldu. Halen aynı mahallede yaşadığımız arkadaşlarımızla, onları ve bize yaptıklarını unutmak mümkün değil" diye konuştu.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Suwon Belediyesi tarafından Ankara İlkokulu'nun bahçesine, üzerinde, 'Ankara Kimsesizler Yurdu Kuruluş Anıtı' başlığıyla Türkçe, İngilizce ve Korece Türk askerlerinin Koreli yetim ve öksüz çocuklar için yaptıklarının yazılı olduğu bir kitabe konuldu.


[Resim: dm3r7.jpg]

[Resim: dm3rc.jpg]

[Resim: dm3rg.jpg]

[Resim: dm3rl.jpg]

[Resim: dm3rs.jpg]

[Resim: dm3rv.jpg]

[Resim: dm3s3.jpg]

[Resim: dm3sl.jpg]

[Resim: dm3ss.jpg]

[Resim: dm3sw.jpg]

Kaynak: dha.com.tr
clock10-03-2012, 01:59 PM
Yorum: #2
çok duygulandımConfused
içimdeki Koreye gitme isteği yeniden depreşti...
konu için Teşekkürler mirela
clock10-03-2012, 02:12 PM
Yorum: #3
(10-03-2012 01:59 PM)hang dong Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  çok duygulandımConfused
içimdeki Koreye gitme isteği yeniden depreşti...
konu için Teşekkürler mirela

Rica ederim. Benimde Kore'ye gitmek gibi planlarım var. Belki toplaşır beraber gideriz. Ne dersin? Big Grin
clock10-03-2012, 02:53 PM
Yorum: #4
Helal olsun bizim türk askerimize gurur duyoruz.Türk askeri vefalı zavallıların yanında olur hep.Ellerine emeğine sağlık mirela konun ço güüzel olmuş Angel
clock10-03-2012, 03:01 PM
Yorum: #5
(10-03-2012 02:53 PM)koreli_girl Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Helal olsun bizim türk askerimize gurur duyoruz.Türk askeri vefalı zavallıların yanında olur hep.Ellerine emeğine sağlık mirela konun ço güüzel olmuş Angel

Konuyu güzel kılan şey askerimizin yaptıkları.
Askerimizle, Mehmetçiklerimizle gurur duyuyorum.
Onlar bizim canımız kanımız.
Bizi onlar koruyor..
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)