Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Xi ile Moon'un Görüşmeleri


clock12-13-2017, 03:06 PM
Yorum: #1
Çin ile Güney Kore arasında kısa süre öncesine değin süren G. Kore'deki ABD yapımı füze savunma sistemlerine ilişkin çekişmelerden sonra, bu ülkenin Devlet Başkanı Moon Jae-in Pekin'i ziyaret ediyor.

Bu ziyaret, aradaki soğukluğu gidermeye ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlanmasının oluşturduğu sorun konusunda görüş alışverişi yapmaya yönelik. Hem Çin hem de Güney Kore Pyongyang'ın nükleer silah ve balistik füze testlerini durdurmasını istemekle birlikte bunun nasıl yaptırılacağını baş başa gözden geçirmemişlerdi.

Bu arada ABD'nin Güney Kore topraklarına THAAD füze savunma sistemini yerleştirmesi Çin'i çok sinirlendirmişti. Çünkü bu sistem Çin'in her tarafının da dışarıdan gözlemlenebilmesine olanak veriyordu ve de Kuzey Kore ile arada oluşmuş gerilimi azaltmıyordu.

14 Aralık Perşembe günü Pekin'de Çin Devlet Başkanı ile bu yıl 3. kez buluşacak olan Moon Jae-in'in Çin-Güney Kore ilişkilerinin normalleşmesinin ve durdurulmuş bulunan olağan ticaret temposunun yeniden başlaması yolunda irade beyanında bulunması bekleniyor. THAAD yüzünden çıkan sorun Güney Kore'nin ekonomik büyümesine, özellikle de Çin ile Kore arasındaki turist akışının durması nedeniyle turizm sektörüne darbe vurmuştu.

Çin, THAAD sistemine hala karşı olmakla birlikte Güney Kore'nin de Kuzey Kore tehdidine ilişkin kaygılarını anlayışla karşılıyor. Güney Kore de bu sistemi yalnızca Kuzey Kore'ye karşı etkinleştireceği, Çin'e karşı kullanmayacağı hususunda güvence veriyor. Esasen Moon da bunu temin ederek, Çin ve Güney Kore'nin ortak çabalarının, Kuzey Kore'yi müzakere masasına oturtabileceğini söylüyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de hafta sonunda verdiği demeçte Moon'un Çin ile dostça işbirliği yolunu seçtiğini belirterek, Çin'in de yarımadaya barış ve istikrar getirmek için çaba harcamaya kararlı olduğunu açıkladı. Bu yıl Mayıs ayında başkanlık görevini üstlendiğinden bu yana ilk Çin ziyaretini yapacak olan Moon'a 220 iş insanını kapsayan bir delegasyon eşlik ediyor. Moon Pekin ziyareti sonunda Chogqing Komünist Partisi'nin Şefi olan, Xi'nin yakını Chen Miner'e de uğrayacak.Kaynak:
Sondakika
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)