Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Yi Jong-ok House - 이종옥 너와집


clock11-21-2010, 03:34 PM
Yorum: #1
Yi Jong-ok House - 이종옥 너와집 (19. yüzyıldan itibaren inşa edilmiş)

[Resim: koreanturk12.jpg]

Konut türü ile yoğun kar yağışı, şiddetli yağışlar, dağlık iklim, bir uyum gösterir. Yerel alanda arazi geleneksel olarak yerel halkın bulunduğu bir yerdir ve burada geçimlerini tarımla sağlamalarına rağmen pirinç ekimi için uygun bir yer değildir. Bu yerli aileler tarafından yaptırılan evlerin merkezinde büyük bir ortak alan, çevresi korunaklı iç avlu vardır. Neowajib ve çatıları yağışa bağlı genişletilmiş, çam ve sözleşme plakaları inşa edilmiştir. Kuru havalarda, plakalar ışığın çatı deliklerden girebilmesi için o boyutlara getirilmiştir. Yağışlı olduğunda, deliklerden yağmur girmeyecek boyutlarda yapılmıştır.

Kuzey Gangwondo birçok ev bir ahır ya da depo evi olarak kullanılmış ve güne tarafın yapısına uygun olmasıda göz önünde bulundurulmuştur

Bu özellikle evin aslında bir çok yoksul ailesi tarafından inşa edilmiştir, ama yine de Joseon döneminin Neo-Konfüçyüsçü ideoloji doğrultusunda, cinsiyete göre bir yaşam alanı olarak yani bir ayrımı gözeterek burayı koruması altına almıştır.

GPS okumaları göre, sitenin 37 19,58424 'N, 129 01.2537 4' E (WGS 84 harita datum) yer almaktadır. Adres: 강원 삼척시 도계읍 대이리 206

(Özel Önemli Halk Kültür Varlıklarının # 223).

Çeviri: ...Merve... Tarafımca Koreanturk için çerilmiştir. İzinsiz kullanılamaz.

__________________________

[Resim: koreanturk0.jpg]

Yi Jong-ok House - 이종옥 너와집 (built 19th century onward)

The Yi Jong-ok house is one of only a handful of neowajib (shingle-roof houses) that survive in Korea. This type of housing is unique to the province and represents an adaptation to the harsh, mountainous climate, where heavy snowfall and torrential rains are not uncommon. The terrain in the local area is unsuited to rice cultivation, which traditionally forced local residents to resort to low-yield slash-and-burn farming. The houses built by these hardy families are generally square in plan with a large common area in the center, a type of indoor courtyard sheltered from the environment. The roofs of neowajib are built of planks of pine that expand and contract depending on the precipitation. In dry weather, the planks shrink to the point that light enters through holes in the roof. When wet, the planks expand to cover the holes and keep out the rain.

Many houses in northern Gangwondo are built with a barn or storage shed attached to the south side of the house. The same is true of neowajib, except that the idea is taken further with the barn actually open to the interior of the house, making it easier to feed and care for the animals without leaving the house.

This particular house was originally constructed by a very poor family, but it is interesting to note that it still manages to preserve a distinction in living space by gender, in keeping with the Neo-Confucian ideology of the Joseon era.

According to GPS readings taken by the author, the site is at 37 19.58424' N, 129 01.25374' E (WGS 84 map datum). Address: 강원 삼척시 도계읍 대이리 206

(Designated Important Folk Cultural Property #223).
clock11-21-2010, 03:36 PM
Yorum: #2
[Resim: koreanturk1.jpg]

[Resim: koreanturk10.jpg]

[Resim: koreanturk11.jpg]

[Resim: koreanturk7.jpg]

[Resim: koreanturk8q.jpg]
clock11-21-2010, 03:36 PM
Yorum: #3
[Resim: koreanturk9.jpg]

[Resim: koreanturk13.jpg]

[Resim: koreanturk14p.jpg]

[Resim: koreanturk15.jpg]
clock11-21-2010, 03:37 PM
Yorum: #4
[Resim: koreanturk16t.jpg]

[Resim: koreanturk17.jpg]

[Resim: koreanturk2.jpg]

[Resim: koreanturk3.jpg]
clock11-21-2010, 03:38 PM
Yorum: #5
[Resim: koreanturk4.jpg]

[Resim: koreanturk5.jpg]

[Resim: koreanturk6.jpg]
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)