forex robotu
Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
Yi Sun Sin / 이순신 (Amiral)


clock08-03-2010, 05:30 PM
Yorum: #1
Yi Sun-sin (Nisan 28 1545 - Aralık 16 1598, Korece: 이순신 Eski Korece: 李舜臣) Çosan Hanedanı döneminde Japon İstilası yıllarında (1592-1598) kazandığı büyük zaferlerle anılan Koreli Amiraldir. 1896'ya kadar "Samdo Sugun Tongjesa (Korece : 삼도수군통제사, Eski Korece :三道水軍統制使)" yani "Üç eyaletin Amirali" ünvanıyla Çosan Donanmasının ana kollarından birini oluşturan bu filonun Amiralliğini yaptı.
Yi , aynı zamanda "Kaplumbağa Gemiler"in de mucididir. Girdiği tüm deniz savaşlarını (23 savaş) kazanan sayılı Amirallerin de arasındadır.

[Resim: admiralyisunsin429pxsta.jpg]
Amiral Yi'nin Seoul merkezdeki heykeli

16 Aralık 1598'de Noryang Savaşında tek bir mermi ile vurularak öldürüldü. Ölürken son sözleri "Ölümümün duyulmasına izin vermeyin (Düşmana moral vermemek ve kendi ordusunun moralini bozmamak için) oldu." Kraliyet Sarayı bu sadakatinin üstüne ona ölümünün ardından" Chungmugong (충무공, 忠武公, Sadakatin Savaş Ustası)" ünvanını "Seonmu Ildeung Gongsin (선무일등공신, 宣武一等功臣,Kral Seonjo döneminin en yüksek askeri ünvanı)"gibi pek çok ünvan bahşetti. Bunlarla birlikte "Yeonguijeong (영의정, 領議政, Başbakanlık") ve "Deokpung Buwongun (덕풍부원군, 德豊府院君, Deopgung Prensi)"
gibi makamlara da layık görüldü. Ayrıca Çin'in Ming Hanedanlığı İmparatoru tarafından "Yumyeong Sugun Dodok (유명 수군 도독, Ming İmparatorluğu Filosu Amirali)" ünvanına layık görüldü.
Amiral Yi , bugün Kore'de halk tarafından büyük bir kahraman olarak hala anılmaktadır.

-Erken Hayatı
Yi , başkent Hanseong(Bugünkü Inhyeon-dong , Jung-gu bölgesi , Seoul)'un Gongcheon-dong caddesinde dünyaya geldi. Ailesi bugünkü Daejeon'da bulunan Deoksu Yi klanının mensubuydu. 1552'de babasından sonra o da ölüm suçundan ötürü suçlu bulundu ve Ailesi Asan'a taşındı. Kral Seonjo bundan 15 sene sonra 1567'de babasının adını temize çıkardı.
Yi'nin hayatının erken dönemindeki en önemli olaylardan biri , belki de en önemlisi de bir bilgin ve orduda kilit bir göreve sahip "Dochaechalsa (Korece: 도체찰사, Eski Korece: 都體察)" Yu Seong-ryong ile tanışmasıdır. Japon istilası döneminde Yu , Amiral Yi'yi pek çok konuda defalarca destekledi.

[Resim: admiralyisunsinkingweap.jpg]
Amiral Yi'nin resmi

Küçük bir oğlanken mahallesindeki diğer oğlanlarla savaş oyunları oynardı . Bu esnada müthiş liderlik yeteneği ortaya çıkmış , delikanlılığa geçmeye başladığı yaşlarda kendi yayını ve oklarını yapmaya başlamıştır. Bunlarla beraber Çince okouma ve yazmada çok ileri düzeydeydi.
1576'da Yi, Askeriye Sınavı'nı (무과; 武科) geçti. Söylenene göre kılıç ve okçuluk bölümlerini müthiş bir başarıyla geçmiş, at binme sınavında ise abcağını kırıp puan alamamıştır.
Sınava tekrar girip kazandıktan sonra Yi, Hamgyeong eyaletindeki Bukbyeong'a (Kuzey Sınır Ordusu) gönderildi. Ama o, 32 yaşında buradaki en yaşlı ast subaydı. Burada , Jürjen (Jin İmparatorluğu) saldırılarına karşı pek çok savunma savaşına katıldı ve çok fazla tecrübe edindi. Bu savaşlardan sonra stratejik zekasıyla ün saldı.
1583’de Jürjenler’e tuzak kurdu ve çoğunu esir aldı. Hanları Mu Pai Nai’yi ele geçirip idam etti. Babasının ölüm haberini aldıktan sonra dönemin geleneği gereği üç yılını ordunun dışında geçirdi. Cepheye geri döndükten sonra Jürjenlere karşı başarılı seferler yürüttü.
Ama parlaklığı ve başarısı , üstlerini fazlasıyla kıskandırmaya başlamıştı. Onu savaş esnasında ordudan firar etmekle suçladılar. Japon İstilasında Sangju Savaşını kaybeden General Yi Il ona suikast bile düzenletti. Bu eğilim Çosan askeriye ve yönetiminde halk için belli bir dönem çok sıradan gelmeye başladı. Sürekli suikastler düzenleniliyordu. Yi , subaylıktan alındı , hapse atıldı ve işkence gördü.
Salındıktan sonra Yi , gönüllü olarak askeriyeye girdi. Kısa bir süre sonra tüm aksiliklere rağmen Seoul’daki “Hunryeonweon (Askeri Eğitim Kampı)”nın kumandanlığına atandı. Burası daha sonra askeri sulh hakimliği olacaktı.
Yi’nin Kore’nin Kuzeyinde verdiği büyük hizmetler ,” Sol Jeolla Eyaleti Filosu Kumandanı (전라 좌도; 全羅左道)” olarak atandığı zaman karşılığını almış oldu. Birkaç ay sonra 1590’da birbiri ardına dört unvan aldı. Her biri bir öncekinden daha da büyük sorumluluk gerektiriyordu : “Pyeongan’daki Kosarijin Garnizonu Komutanlığı , Manpo Garnizonnu Komutanlığı, Jeolla’daki Wando Garnizonu Komutanlığı ve son olarak Sol Jeolla Eyaleti Filosu Komutanlığı (전라 좌도; 全羅左道).”
Kraliyet Sarayı ise Toyotomi Hideyoshi (Toyotomi Hideyoşi)’nin birleştirdiği Japonya ile savaşa girme ihtimali ve Kuzeyde Mançuryadaki Jüjen’lerin güçlenen yeni Han’ı Nurhaci’nin tehlikesi ile iyice bunalmıştı. Nurhaci’nin varisleri , kısa yıllar sonra Çin’i ele geçirip Qing İmparatorluğunu kurdular.
1627 ve 1637’de Kore’yi işgal ettiler. 13 Mart 1591’de Yi, karargahını yeosu’ya taşıdı. Burada yerel bir donanma kurma şansına da sahip oldu. Bu donanmayla daha sonra Japon İstila Donanmasına da karşı koydu. Kaplumbağa Gemileri de yine burada icat etti

-Japonların Kore Yarımadasını İstilası (1592-1598)
Amiral Yi , Japon İstilası sırasında gösterdiği cesaret ve kahramanlığıyla anılmakta. Kazandığı 23 savaş arasında en ünlüleri Myeongnyang ve Hansan Adası Savaşı en ünlüleridir.
Toyotomi Hideyoshi , Japonya’yı birleştirip Shogun (Japon İmparatoru) olduktan sonra Samuraylarından oluşan ordusunu Çin’in ming Hanedanına karşı karargah oluşturabilmek için Kore’deki Çosan Hanedanını işgale gönderdi. Japonların Busan’a ulaşıp saldırmaları üzerine Yi , Yeosudaki karargahında faaliyetlere
başladı. Ardından hızlı bir tepki vererek Okpo ve Sacheon savaşı ile birlikte birkaç ufak savaş kazandı.
Bu zaferler Japon generallere endişe vermeye başladı. Amiral Yi Japonlarla 23 savaş yaptı ve bunların tamamını kazandı.
Toyotomi Hideyoshi , İstila sırasında denizin kontrolünü kesinlikle ele geçirmeye niyetliydi. Donanmasına katacağı iki Portekiz Kalyonunu almayı başaramayınca kendi filosundaki gemi sayısını 1700e çıkarttı ve Çosan filosunun hiçbir şansı kalmadığını düşündü.
Amiral Yi’nin Japonlara karşı bu kadar başarılı olmasının temel sebebpleri de var elbette . Birincisi olası bir svaşa sürekli hazırlanıyor , lojistiğini kontrol ediyor, askerlerinin durumunu inceliyor, gerektiğinde birliklerin yerlerini değiştiriyordu. Bunlarla birlikte yi , Kobukson yani Kaplumbağa gemileri icat etti ki bu gemiler zaferlerindeki en önemli etkenlerden biridir. İkincisi , Yi’nin Güney kıyıları hakkında bilgisi vardı. Gelgitleri ve dar kısımları kendine avantaj olarak kullandı. Aynı zamanda halkın da sevgisi ve saygısını kazanmıştı. Kayıtlara göre ölen askerlerinin her biri için ayrı ayrı üzüldüğü ve bunun halkta büyük bir saygınlık yarattığını görmek mümkün. Daha da ötesi Yi, liderliği ile büyüleyici ve askerlerine toprak kaybedildiği haberi geldiğinde bile moral veren bir kumandandı.
Bu zaferlere bir diğer etken de Çosan’ın , dönemin Japon gemilerinden daha üstün olan “Panokseon” gemilerine sahip olmasıydı. Panokseon’un güçlü gövdesi vardır ve en az yirmi top taşıyabilir. Japonların gemiye monteli topları , Korelilerin kullandığı toplardan menzil olarak da güç olarak da daha zayıftı. Yönetim top alımı ve gemide kullanımıyla ilgilenmiyordu. Amiral Yi donanma için daha uzun menzilli ve güçlü toplar aldırttı.
Yi’nin gerçek zekası ve parlaıklığı bu savaşlarda kendini gösterdi. Örneğin Myeongnyang Savaşında 333 Japon Gemisine (133 savaş , 200 lojistik) karşı 13 Panokseonla zafer kazanmıştır.
Bu nedenle Ming İmparatorluğunun da Çosanın da Amiral Yi’nin kumandanlığına Japonları geri çekilmeye zorlamak ve denizleri güvene ulaştırmak için ihtiyaçları vardı.

1593 yılında Amiral Yi , üç Güney eyaletinin (Jeolla, Gyeongsang ve Chungcheong) filosunun birleştirilmesi ile kurulan donanmanın başına “Üç Eyaletin Amirali (Korece: 삼도수군통제사, Eski Korece :三道水軍統制使)”” ünvanıyla geçti.

-Amiral Yi’nin Dört Seferi
Japon işgal güçleri Çosan’ın güney kıyılarında bulunan Busan ve Daedaejin şehirlerinde konuşlanmıştır.
Japonlar denizde bir direniş görmeyip bu limanları rahatça ele geçirmiş ve şimşek hızıyla iç bölgelere ilerliyorlardı. Sangju savaşında ve Joryeong Geçidinin savunulmasında Çosan çok asker kaybetti. Bu sayede Japonlar 2 Mayıs 1592’de Sadece dokuz günde Seoul’e ulaşmışlardı. Amiral Yi’nin 4 seferi 23 ana savaş ve ufak operasyonlardan oluşmaktadır. Bunların hepsi onun zaferleriyle sonuçlanmış , yüzlerce Japon gemisi batmış , Japonlar denizde büyük kayıplar vermişlerdir.

-Kaplumbağa Gemileri
Yi’nin bugün hatırlanan en büyük başarılarından biri de “Geobukseon (Kobukson) (거북선)” gemilerini yani “Kaplumbağa Gemileri” icat etmesidir. Bazı düşünenler ise Yi’nin bu gemileri icat etmediğini , Kral Taejong döneminde icat edilen bir modeli geliştirdiğini söz etmektedirler.
Kaplumbağa Gemiler , Amiral Yi tarafından tasarlanmış , her iki tarafında ve ayrıca ön ve arkasında da toplar bulunan , önünde ejder figürü bulunan savaş gemileridir. Ejder figürü , figürle uyumlu biçimde (Bkz: Ejderhaların ateş püskürtmesi) içinden gaz püskürtebilecek biçimde tasarlanmış. Ki bu hem düşmanı etkileyebilecek bir gaz olabilir , hem de psikolojik bir etki yaratabilir. Toplaınr ateş edebilmesi için bulunan deliklerin dışında yine geiniin her iki yanında silah ve oklarla ateş edilebilmesi için de ufak delikler bulunmakta. Geminin tepe kısmı düşmanın çıkartma yapmasını engellemek için büyük çivilerle kaplıdır. Japon gemileri , Kaplumbağa gemilerden oldukça yüksekti. Gemiye çıakrtma yapmanın tek yolu atlamaktı. Atladıkları zaman da çivilerin üstüne düşüp ölüyorlardı. Aynı zamanda Kaplumbağa gemiler daha kısa olduğundan Japonlar bu gemileri vurmakta güçlük çekiyorlardı. 20 kürekle çekilen geminin her bir küreğini seyir halindeyken iki , savaş anındayken beş kürekçi çekiyordu.

[Resim: admiralyisunsin800pxtur.jpg]
16. yy'dan kalma Kaplumbağa Gemi planı

Kaplumbağa geminin iki güvertesi mi yoksa üç güvertesi mi olduğu uzun zamandır süregelen bir tartışmadır. Tarihçilerinse kesin bir cevabı yok. Ama şurası kesin ki Kaplumbağa gemilerin kürekçileri askerlerden ayırmak (korunmalarını sağlamak) amacıyla yapılan bir güverte vardır , ki bu da en az iki güverte olduğunun bir kanıtıdır. Bu da geminin asker ve rüzgar gücünü eş zamanlı olarak kullanabilmesini sağlıyordu. İki güverte olduğunun en önemli kanıtlarından biri de Kaplumbağa gemilerinin ilk yapılan birinci ve ikinci planlarında göze çarpıyor. Tarihçilerin bir kısmı Yi’nin (Çağdaşı olan insanların aksine)
Yenilikçi bir plan yaptığını ve en başta gemiyi üç güverteli tasarladığı iddiasını sürdürmekteler. Bununla birlikte Yi’nin Komuta gemisi bir Panokseon’du ve bunun üç güvertesi vardı. Bu da Kaplumbağa gemilerin de üç güvertesi olabileceği kanısını güçlendiriyor.
Kaplumbağa gemiler Amiral Yi’nin filosunun en önemli parçasıydı ama bir savaşta beş taneden fazla Kaplumğapa gemi bulundurmazdı. Bunun sebebi gemilerin inşaasının zorluğu ya da ücreti değil dönemin stratejileriydi. O zamanlarda dünyanın hiçbir yerinde (İngiltere hariç) Çosan’da olduğu gibi hiçbir ülke donanmasında silah olarak top taşımıyordu. Tarihi kayıtlara göre 1390larda Japon korsanlara karşı tüfek kullanılmaktaydı. Çosan donanması gemiye çıkartma yapma stratejisini de kullanmıyordu. Böylece gemileri düşman gemisinden uzak duruyor , ateşli silahlarıyla düşmana zarar verebiliyorlardı. Amiral Yi de askerlerini düşmanla dövüşmekten kaçınmaları konusunda uyarmış , belli bir mesafeden ateş açılarak savaşılmasını emretmiştr . Kaplumbağa gemiler de bu taktik üzerine biçimlendirilmiştir.
Kaplumbağa gemiler ilk olarak 1592’de Sacheon (Saçeyon) Savaşında kullanıldı. Daha sonra Chilchonryang Savaşına kadar kullanımı devam etti. Ama Japon ajanlarının sızmasıyla tüm Kaplumbağa gemiler ve 13 Panokseon kaybedildi. Kaplumbağa gemiler daha çok saldırı savaşlarında ve dar , adalara yakın savaş alanlarında kullanılmışlardır.

-İki Japon Ajanı Tertibi
Amiral Yi savaş üstüne savaş kazanmaya devam ettikçe Hideyoshi ve generallerinin endişeleri artmaya başladı. Ayrıca Yi , yiyecek , silah yani erzak taşıyan lojistik gemilere saldırıyordu. Bu sebeple de , istila Pyongyang’a saldıramadan durmuş oldu çünkü erzaklar birinci ve ikinci bölümlere ulaşamadı.
Sonunda Hideyoshi’nin aklına bir fikir geldi. Busan’da Japon filosu takviye edildi . Daha büyük gemilere daha büyük toplar yerleştirildi. Ama Japonlar biliyorlardı ki , istilanın tamamlanabilmesi için hepsinden önemlisi Yi’nin yok edilmesiydi. Yi , denizlerdeyken tek bir Japon gemisi bile güvende değildi.
Çosan sarayındaki düşmanlıkları kendine avantaj olarak katan Japonlar , Yoshira (Yoşira) adlı casuslarını Çosan generali Kim Eung-su’ya gönderirler. Yoshira generali kendileri için casusluk yaptığına ikna edene kadar elinden geleni yaptı.
Bir gün Kim Eung-su’ya , Japon generali Kato Kiyamasa (Kato Kiyamasa)’nın büyük bir donanmayla kesin bir tarihte güney kıyılarına saldırmaya geleceğini ve Amiral Yi’yi pusu kurması için göndermek gerektiğini söyledi. General Kim bu fikra katıldı ve Başkumandan (도원수, 導元帥) Mareşal Gwon Yul’a mesaj gönderdi. Gwon Yul da Kral Seonjo’ya durumu bildirdi. Kral Seonjo da saldırı iznini verdi. Bunun üzerine general Kim , Amiral Yi’ye durumu bildirdi ve Kralın emrini bildirdi . Ama Amiral Yi bölgede pek çok kayalık olduğunu biliyordu. Bu nedenle görevi reddetti. Reddetmesinin bir diğer sebebi de casusların verdiği istihbaratlara güvenmemesiydi.
General Kim , Kral Seonjo’ya Amiral Yi’nin davranışını bilridri. Amiral Yi’nin saraydaki düşmanları da durumu fırsat bilip yerine Gyeongsang Eyaleti Batı Filosu kumandanı & Jeolla eyaleti birlikleri kumandanı olan Wong Gyun’u getirmesi için Krala ısrar ettiler. Daha da kötüsü Won Gyun, Amiral Yi’nin bir sarhoş olduğunu iddia etti.
Bu durum Amiral Yi’nin tutuklanıp zincirlerle Seoul’e getirilip hapsedilmesine sebep oldu. Yi neredeyse ölümün eşiğine gelecek kadar işkence görüyordu. Klasik bacak kemiklerini kırma işkenceleri,dayak,vücudunu yakma gibi pek çok işkenceye maruz kaldı.
Hatta Kral Seonjo onu öldürtmek istiyordu. Ama Amiralin saraydaki destekçileri , başta Bakan Jeong Tak olmak üzere Krala Amiralin eski hizmetlerini hatırlattılar. Amiral Yi’nin çocukluk arkadaşı ve saraydaki en büyük destekçisi Başbakan Yu Seong-ryeong (Yu Song Rıyong) ise bu durumda bile sessiz kalmayı tercih etti. Ölüm cezası kaldırılan Amiral Yi, General Gwon Yul’un altında askerlik hizmeti vermek üzere bağışlandı. Onurlarıyla yaşayan Çosan generalleri için bu ceza ölümden bile beterdi. Ne var ki Amiral Yi, bu utancı uyulacak bir emir olarak görmüş , rütbesi alınsa bile işine bağlanmıştı. Düşük rütbesine rağmen pek çok subay ona saygı gösteriyordu. Onun suçsuz olduğunu biliyorlardı. Won Gyun’un Cilchonryang Savaşında ölümüne kadar Amiral Yi onun emri altında kaldı.

-İade-i Mevki ve Son Sefer
Amiral Yi’nin sözü geçmez olunca 1596’da Toyotomi Hideyoshi ordularına saldırı emri verdi. İkinci istila 1597’nin ilk ayında 1.000 gemi ile çıkartma yapan 140.000 Japon askerinin öncülüğünde başladı. Bunun üstüne Ming İmparatorluğu Çosan’a yardım için binlerce destek yolladı. Ming ordusunun yardımıyla Çosan ordusu, 1597’nin kış aylarında Japonları yarımadanın güneyine sürmeyi başardı. Japonlar Seoul’e ulaşamadılar.
Ama deniz arenasında Çosan çuvallamıştı. Won Gyun çabuk davranamamış ve Japonlar’ın yarımadaya çıkartma yapmasına izin vermişti. Amiral Yi’nin kumandanlığı sırasındaysa Japonlar hemen hemen hiçbir yere çıkartma yapamazlardı. Sonuç olarak Won Gyun’un hatası yüzünden Japonlar Sosang limanına çıkartma yapıp üs olarak kullanmaya başlamışlardı.
Yi’nin görevini devralan Won Gyun, Amiral Yi’nin oluşturduğu 30.000 adamın bulunacağı 150 gemilik tüm donanmayla Japonlara saldırmaya karar verdi. Won Gyun Yeosu’daki üssünü birkaç açık plan yaparak terketti. Sonraki sabah Won, Busan yakınlarındaki Japonlarla karşı karşıya geldi. 28 Ağustos 1597’de Chilchon açıklarında Çosan filosu katledildi. Geri kalan askerlerin yorgun ve bitkin düşmesini fırsat bilen Japonlar sürpriz bir saldırı ile Çosanın kalan donanmasına saldırdılar. Yakın savaşa giren gemilere Japonlar çıkartma yaptı ve yakın dövüş başladı. Aslında bu Amiral Yi’nin her zaman kazandığı savaş tipiydi. Ama Won Gyun düşmanın gemilere çıkmasına izin vermişti ki bu Japonların ana stratejisiydi.

Savaşın sonunda General Bae Seol’ün kurtardığı 13 geminin dışında tüm Çosan filosu katledildi. Aslında Bae Seol da savaştan önce kaçmıştı çünkü savaşın sonunu çoktan öngörmüştü. Katliamdan sonra General Won ve diğer Çosan Generali Yi Eok-gi kalan askerlerle bir adaya sığınmaya çalıştılar. Ama adada bulunan Japonlar tarafından kılıçtan geçirildiler. Chilchonryang Savaşı Japonların kazandığı tek deniz savaşı oldu.
Kral Seonjo bu kötü haberi alır almaz Amiral Yi’yi eski görevine geri getirttirdi. Yi terkedilmiş 12 gemi buldu ve kalan 200 savaşçıyı toparladı. Komuta gemisini de filoya ekledi. Böylece 13 gemisi oldu. Yine de yok olduğu varsayılabilecek donanmayı General Gwon Yul’un ordusuna katmak isteyen Kral Seonjo Amiral Yi’ye mektup yollar. Amiral Yi reddedip şu cevabı verir. “Hala 13 gemim var. Ben yaşadığım sürece düşman asla Batı Denizini (Diğer adıyla Sarı Deniz. Hanseong/Seoul’a en yakın deniz) ele geçiremez.”
Japnonlar ise yollarındaki 13 gemiyi ezip başkente ulaşmayı planlamaktadırlar. Kurushima Michifusa, Todo Takatora, Kato Yoshiaki, ve Wakisaka Yasuharu zafer sarhoşluğu ile Busan limanını terkedip Seoul’e açıldılar.
Amiral Yi ise buna çabucak karşılık verdi. Ocak 1597’de Yi, Japon gemilerini Myongnyang’da (O zamanlar Koreliler buraya Uldolmok diyorlardı) karşıladı. Japon donanmasının üstüne hızlı bir savaş gemisi gönderdi. Japonların gemiyi araştırma gemisi sanmasını istiyordu. Öyle de oldu. Japonlar gemiyi farkeder farketmez gemi geri çekilmeye başladı. Japonlar geminin Amiral Yi’nin üssüne doğru kaçtığını düşünüyorlar , sonunda Amiral Yi’yi bulup yok edeceklerini umuyor ve takip ediyorlardı. Myongnyang gemilerin gruplar halinde girmesi için hiç uygun bir yer değildi. Kore gemileri tekerli tekerli giriyorlardı.
333 Japon gemisi ise Myongyang açıklarına grup halinde giriyordu. Öncü gruplar tek tek batmaya başlamışlardı. Kalan gemilerse yeni uyanmışlardı. Kalan gemiler açıklığın diğer kısmına ulaştıklarında daire formasyonu almış kendilerini bombalamaya hazır 12 Çosan gemisiyle karşılaştılar. 333 geminin 33’ü düzlüklerde battı. 90 tanesi de kullanılamayacak durumda bombardıman esnasında hasar aldı. Çosan ise tek bir gemi bile kaybetmedi. Amiralin Komuta gemisine yaklaşan Japon General Kurushima Michifusa (Kurişima Miçifusa) da ok atışlarıyle öldürüldü.
Myongnyangdaki bu zafer Amiral Yi’nin stratejik zekasının en büyük örneğidir. Bu zafer bugün Kore’de Amiral’in en büyük zaferi olarak hala kutlanmakta. Deniz savaşları tarihinin de en büyük zaferleri arasında yer almakta.

-Son Savaş ve Amiral Yi’nin Ölümü
15 Aralık 1598’de Shimazu Yoshihiro (Şimazu Yoşhihiro) komutasındaki büyük bir Japon Filosu Noryang açıklarının sonundaki Sachon Koyunda demirledi. Shimazu’nun amacı Konishi Yukinaga (Konişi Yukinaga)’nın önündeki birleşik donanmayı (Ming-Çosan donanması) yıkıp iki Japon filosunu birleştirmek ve Japonyaya çekilmekti. Amiral Yi ise Shimazo’nun yerini araştırma gemilerinden ve balıkçılardan aldığı istihbaratlarla öğreniyordu.
Çosan donanmasında 82 Panokseon , 23 Kaplumbağa Gemi ve 8.000 adam vardı. Ming donanmasında 6 büyük Çin yelkenlisi , 57 hafif savaş kadırgası ve Amiral Yi tarafından Amiral Chen Lin’e verilen 2 Panokseon vardı. Guangdong filosundan 5.000 asker Ming Filosunda bulunuyor ayrıca 2.600 Ming Denizcisi de Çosan filosunda bulunuyordu.
Savaş 16 Aralık 1598’de saat 2’de patlak verdi. Amiral Yi’nin önceki savaşlarındaki gibi Japon topları Çosan gemilerini vuramıyordu. Ayrıca Noryang açıklığı manevra yapmak için aşırı zordu.

[Resim: admiralyisunsin800pxbat.jpg]
Noryang savaşında filoların ilerleyişini gösteren harita

Japonlar geri çekilir ve Amiral Yi kuvvetli bir püskürtme emri verir. Kovalamaca sırasında Japon gemilerinden tabancayla açılan ateşte mermi Amiral Yi’nin sol koltukaltına isabet eder. Yaranın derin olduğunu anlayan Amiral : “Savaş şuan doruk noktasında. Sakın kimsenin ölümümden haberdar olmasına izin vermeyin.” Der. Birkaç saniye sonra ise hayata gözlerini yumar.
Sadece iki kişi öldüğünü görmüştür. Birisi Yi’nin en büyük oğlu Yi Hoe , diğeri de Yi’nin yeğeni Yi Wandır. Kimse farketmeden cesedini kamaraya taşıdılar. Hemen sonra Yi Won amcasının zırhını giydi ve savaşa devam edildi.
Savaş esnasında Amiral Chen Lin çok fazla tehlikeye girdi ama Amiralin komuta gemisi onu sürekli korudu. Amiral Chen teşekkürlerini sunmak için Amiral Yiyi görmek istediğinde yeğeniyle karşılaştı , Yi Wan da ona amcasının öldüğünü açıkladı. Hemen ardından Chen’in yere düşerek ellerini göğsüne vurarak dert yandığı söylenmektedir. Sonrasında Amiralin ölümü Ming ve Çosan donanmasına hızla yayıldı ve iki müttefiğin askerleri de göz yaşlarını tutamadılar.
Amiral Yi’nin cesedi memleketi Asan’a getirildi ve babası Yi Jeong’un mezarının yanına kondu. Ülkede resmi ve resmi olmayan sayısız anıt mezarı inşaa edildi.

[Resim: admiralyisunsinesunshin.jpg]
Ölüm icin savasmaya istekliysek yasamalıyız,ama degilsek ölürüz
-Amiral Yi Sun Sin


Kaynak: en.wikipedia.org/wiki/Yi_Sun-sin

Çeviri & Derleme: Ertuğrul Gazi Kızılok (Gukseon Munno) - "Tarafımca Koreanturk.com forumları için çevrilip derlenmiştir. Lütfen izinsiz kullanmayınız."

___________________________________________________________

ENGLISH

Yi Sun-sin (April 28, 1545 – December 16, 1598, Korean: 이순신, Hanja: 李舜臣) was a Korean naval commander noted for his victories against the Japanese navy during the Japanese invasions of Korea (1592-1598) in the Joseon Dynasty. His title of Samdo Sugun Tongjesa (Hangul : 삼도수군통제사, Hanja : 三道水軍統制使), literally meaning "Naval Commander of the Three Provinces" was to remain as the title of the commander of the operating arm of the Korean navy until 1896. Yi is also known for his innovative use of the turtle ship. He is reputed to be one of the few admirals to have been victorious in every naval battle (of at least 23) in which he commanded.

Yi was killed by a single bullet in the Battle of Noryang on December 16, 1598. And while he died, he said "Do not let my death be known" (lest the friendly forces lose morale/the enemy gain morale). The royal court eventually bestowed various honors upon him, including a posthumous title of Chungmugong (충무공, 忠武公, Martial Lord of Loyalty), an enrollment as a Seonmu Ildeung Gongsin (선무일등공신, 宣武一等功臣, First-class military order of merit during the reign of Seonjo), and two posthumous offices, Yeonguijeong (영의정, 領議政, Prime Minister), and the Deokpung Buwongun (덕풍부원군, 德豊府院君, The Prince of the Court from Deokpung). He also received the title of Yumyeong Sugun Dodok (유명 수군 도독, Admiral of the Fleet of Ming China) posthumously, by the Emperor of Ming. Yi remains as a venerated hero among Koreans today.

-Early life
Yi was born in Geoncheon-dong Street of (Hangul: 건천동, Hanja: 乾川洞), Hanseong (then capital, present-day Inhyeon-dong, Jung-gu District, Seoul). His family was part of the Deoksu Yi clan, near present-day Daejeon. In 1552, after his father, Yi Jeong was convicted and punished for committing illegal rites for deceased criminals, the family moved from Seoul to Asan, in South Chungcheong province. King Seonjo later cleared his father's name in 1567.

One of the most important events of his early life was when Yi met and became friends with Yu Seong-ryong, a prominent scholar who held a key official position of Dochaechalsa (Hangul: 도체찰사, Hanja: 都體察) in command of the military during the Japanese invasions of Korea (1592-1598). During the war, Yu's support of Admiral Yi was critical to Yi's achievements.

As a young boy, Yi played war games with other local boys, showing excellent leadership talent at an early age and constructed and fletched his own bow and arrows as a teenager. Yi also became proficient in reading and writing Chinese.

In 1576, Yi passed the military examination (무과; 武科). Yi is said to have impressed the judges with his swordsmanship and archery, but failed to pass the test when he broke a leg during the cavalry examination. After he re-entered and passed the examination, Yi was posted to the Bukbyeong (Northern Frontier Army) military district in Hamgyeong province. However, he was the oldest junior officer at the age of thirty-two. There, Yi experienced battles defending the border settlements against the Jurchen marauders. Yi quickly became known for his strategy and leadership.

In 1583, he lured the Jurchen into battle, defeated the marauders, and captured their chief, Mu Pai Nai. According to a contemporary tradition, Yi then spent three years out of the army after hearing of his father's death. After his return to the front line, Yi led a string of successful campaigns against the Jurchen nomads.

However, his brilliance and accomplishments so soon in his career made his superiors jealous, and they falsely accused him of desertion during battle. The conspiracy was led by General Yi Il, who would later fail to repel the Japanese invasion at the Battle of Sangju. This tendency to downplay people was very common in the later years of the Joseon military and government. Yi's was stripped of his officer rank, imprisoned, and tortured. After his release, Yi was allowed to fight as an enlisted soldier. After a short period of time, however, he was appointed as the commander of the Seoul Hunryeonweon (a military training center) and was later transferred to a small county, to be its military magistrate.

Yi's efforts in northern Korea was rewarded when Yi was assigned as Commander of the Left Jeolla Province (전라 좌도; 全羅左道) Naval District. Within the span of a few months in late 1590, he received four military appointments, in rapid succession, with each subsequent post carrying greater responsibility than the last: Commander of the Kosarijin Garrison in Pyeongan province, Commander of the Manpo Garrison, also in Pyeongan province, and the Commander of the Wando Garrison, in Jeolla province, before finally receiving the appointment as Commander of the Left Jeolla Naval District. The royal court was in a state of confusion over the possibility of a war with Japan, now unified under the rule of Toyotomi Hideyoshi, and the unstable situation in Manchuria where a young Jurchen chieftain named Nurhaci was gathering strength. Nurhaci's descendants would become masters of China as founders of the Qing Dynasty in a few decades' time, after invading Korea in 1627 and 1637. Yi assumed his new post at Yeosu on the 13th day of the 2nd lunar month of 1591 (March 13, 1591). From there, he was able to undertake a buildup of the regional navy, which was later used to confront the Japanese invasion force. He subsequently began to strengthen the province's navy with a series of reforms, including the construction of the turtle ship.

-Japanese Invasions of Korea (1592–1598)
Yi is remembered for his numerous victories Fighting the Japanese during the Japanese invasions of Korea (1592-1598). Among his twenty-three victories, the Battle of Myeongnyang and the Battle of Hansan Island are the most famous battles.

In 1592, Toyotomi Hideyoshi gave the order to invade Korea and use it as a forward base to conquer Ming China. After the Japanese attacked Busan, Yi began his naval operations from his headquarters at Yeosu. Reacting quickly, he won the Battle of Okpo, Battle of Sacheon, and several others. His string of victories made the Japanese generals suddenly wary of the threat at sea. Twenty-three battles took place during the war, with Admiral Yi taking victory in all of them.

Hideyoshi was fully aware of the need to control the seas during the invasion. Having failed to hire two Portuguese galleons to help him, he increased the size of his own fleet to 1700 vessels, assuming that the Joseon navy would fight hand-to-hand and be easily overwhelmed.

There were several reasons for Yi's success in Fighting the Japanese fleets. First, Yi had prepared for the war that he saw as inevitable by checking the status of his soldiers, granaries, and supplies, replacing them when it was necessary. As part of this preparation, Yi resurrected and built the turtle ship, which was a considerable factor in his victories. Second, Yi had a secure knowledge of the southern coast and he planned his battles using the sea tides and narrow straits to his advantage. He also demonstrated his loyalty to the people by treating them with respect and Fighting amongst them even when endangered. In some records, it stated that he showed deep regret and fulfilled his dying soldiers' requests. This was one of the reasons he came to be loved by the people. Furthermore, Yi showed strength of character as a leader, keeping his soldiers' morale up even when news of losses on land came. Another reason the Joseon navy outperformed the Japanese fleet was that Joseon panokseon were structurally stronger than Japanese ships at the time. Panokseon had stronger hulls and could carry at least 20 cannons, compared to the Japanese 1 or 2.[citation needed] Japanese ship-mounted cannons were inferior to the Koreans' in both range and power. Cannon development had been neglected by the government, so Yi developed more powerful cannons with longer range for the navy. He prepared an assault using different types of cannons for specific purposes.

Yi's brilliance as a strategist emerged during the war and his leadership broadened. For example, at the Battle of Myeongnyang, Yi proved victorious in the battle with 13 panokseon, while the Japanese had at least 333 ships (133 warships, at least 200 logistical). Yi also personally exercised command over his fleets, making the attack on Japanese ships coordinated and decisive.

It was largely due to Yi's command that the Japanese were eventually forced to retreat, keeping Joseon and Ming China safe from another Japanese invasion until the end of the war.

In 1593, Admiral Yi was appointed to command the combined navies of the three southern provinces with the title Naval Commander of the Three Provinces (Hangul : 삼도수군통제사, Hanja :三道水軍統制使) which gave him command over the Jeolla Right and Left Navies, the Gyeongsang Right and Left Navies, and the Chungcheong Navy.

-Four Campaigns of Admiral Yi
A Japanese invasion force landed at Busan and Dadaejin, port cities on the southern tip of Joseon. The Japanese, without meeting any naval resistance, quickly captured these ports and began a lightning march north. They reached Seoul in just nineteen days, on May 2, 1592, due to the military inefficiency of the Joseon army, especially at the Battle of Sangju and the failure to defend Joryeong Pass.

The four campaigns of Admiral Yi included every single operation and at least 23 major battles, in all of which Yi was the victor. His campaigns resulted in hundreds of sunken Japanese warships, transports, supply ships and thousands of Japanese naval casualties.

-Turtle Ships
Yi's most memorable accomplishment today is resurrecting and improving the turtle ship (거북선). With his creative mind and the support of his subordinates, Yi was able to devise the geobukseon, or Turtle Ship. Contrary to popular belief, the turtle ship was not actually invented by Admiral Yi; rather, he improved upon an older design that had been suggested during the reign of King Taejong.

The turtle ships designed by Yi held eleven cannons on each side of the ship, with two each at the stern and the bow. The ship's figurehead was in the shape of a dragon. The figurehead itself held up to four cannons, and emitted a smokescreen that, in combination with its fierce appearance, was meant to be used as psychological warfare. The sides of the turtle ship were dotted with smaller holes from which arrows, guns, and mortars could be fired. The roof was covered with planks and spikes.The purpose of the spikes was to prevent the ship from being boarded by the enemy. The larger Japanese ships' sides were higher than the turtle ships' and thus, the spikes prevented boarders from jumping down onto the roof without risking impalement. There were two masts that held two large sails. The turtle ship was also steered and powered by twenty oars, which were pulled by two men during fair conditions and five in combat situations.

There is an ongoing debate as to whether the turtle ship had two decks or three; historians still have no definitive answer. Whichever is the case, it is clear that the turtle ship employed multiple decks to separate the rowers from the combat compartment. This enabled the turtle ship to be very mobile since wind and manpower could be used simultaneously. Most support the argument of two decks since that was what was drawn out in the first and second designs of the turtle ships. Some historians maintain that, since Yi was a unique individual and often pursued innovative ideas (contrary to the established wisdom of his peers), it is possible that he had the turtle ship built with three decks. It is known that his flag ship, a panokseon, had three decks during his campaigns, so there is support for the belief that the turtle ship had three decks.

Turtle ships are the most famous part of Admiral Yi's fleet; however, he never deployed more than five in any one battle. The reason for this was not that the cost or construction time of the ship was prohibitive; rather, it was the naval strategy employed at the time. Unlike anywhere else in the world at the time (with the exception of England), the Joseon Dynasty used cannons as its primary offensive naval weapon. Historically, they had often used guns and cannons against Japanese pirates as early as the 1390s. The Joseon navy did not implement the ship-boarding strategy that the Japanese navy did, so it was imperative that their warships remain "stand off" from Japanese vessels. Admiral Yi warned his sailors to avoid hand-to-hand combat, in which the Japanese navy specialized, at all costs, and to fire at enemies from a distance. The turtle ship was developed to support this tactic.

Turtle ships were first used in the Battle of Sacheon (1592) and were used in nearly every battle until the devastating Battle of Chilchonryang, when a Japanese double-agent plot nearly succeeded, resulting in every turtle ship and all but 13 panokseon being sunk. The turtle ships did not re-appear in battle until the Battle of Noryang. Turtle ships were mostly used to spearhead attacks. They were best used in tight areas and around islands rather than the open sea.

-The Japanese Double-agent Plot

As Yi won battle after battle, Hideyoshi and his commanders became anxious as they neared Busan. Yi constantly attacked and delayed supply ships bringing food, weapons, and reinforcements to the Japanese. At one point, the entire invasion was halted just before attacking Pyongyang when supplies and troops failed to reach the First and Second Divisions.

Hideyoshi soon adjusted. At Busan, the Japanese warships were reinforced and some cannons added to larger ships. The fleet clustered beneath the harbor's defenses of heavy shore-mounted cannons that were acquired from the armory. But, above all, the Japanese knew that, for a successful invasion of Joseon, Yi had to be eliminated. Not a single Japanese ship would be safe for as long as he was commanding the sea.

Taking advantage of the many internal court rivalries of the Joseon Dynasty, the Japanese devised a plan. A Japanese double agent named Yoshira was sent to the Joseon general Kim Eung-su, and convinced the general that he would spy on the Japanese. Yoshira played this role until Kim began believing anything he would say.

One day, he told General Kim Eung-su that the Japanese general Katō Kiyomasa would be coming on a certain date with a great fleet for another attack on the south shores and insisted that Admiral Yi be sent to lay an ambush. General Kim agreed and sent the message to Field Marshal Gwon Yul, Commander-in-Chief (도원수, 導元帥) of the Joseon military, who in, turn sent the message to King Seonjo. King Seonjo, who was desperate for victories to loosen the Japanese grip on his kingdom, gave permission for the attack. When General Kim gave Admiral Yi his orders, the admiral refused to carry them out, for he knew that the location given by the spy was studded with sunken rocks and was thus extremely dangerous. Admiral Yi also refused because he did not trust the words of spies.

When General Kim informed the king of Admiral Yi's refusal, the admiral's enemies at court quickly insisted on his replacement by General Won Gyun, former commander of the Gyeongsang Province Western Fleet & Commander of the Jeolla Province Ground Forces. They advised that Admiral Yi be arrested. To worsen Admiral Yi's fate, Won Gyun claimed Yi was a drinker and an idler.

As a result, in 1597, Yi was relieved of command, placed under arrest, and taken to Seoul in chains to be imprisoned and tortured. Yi was tortured almost to the point of death by using simple torture tactics such as whipping, flogging, burning, the cudgel, or even the classic technique of leg breaking torture. King Seonjo wanted to have Yi killed, but the admiral's supporters at court, chiefly the minister Jeong Tak, convinced the king to spare him due to his past service record. The prime minister, Yu Seong-ryong, who was Yi's childhood friend and the his main supporter, remained silent during this deadly hour. Spared the death penalty, Admiral Yi was again demoted to the rank of a common infantry soldier under General Gwon Yul. This penalty was worse than death for Joseon generals at that time, since they lived by honor. However, Yi responded to this humiliation as a most obedient subject, quietly going about his work as if his rank and orders were appropriate. Despite his low rank, many officers treated him with respect, since they knew that the admiral did nothing wrong. Yi would stay under General Gwon Yul's command for a short while until Won Gyun's death at the Battle of Chilchonryang, which would lead to his reinstatement.

-Reinstatement and the Final Campaign

With Yi stripped of any influence, and negotiations breaking down in 1596, Hideyoshi again ordered his army to attack Joseon. The second invasion came in the first month of 1597 with a Japanese force of 140,000 men transported to Korea in 1000 ships. Unfortunately for the Japanese, Ming China had sent down thousands of reinforcements to aid Joseon. With the help of the Chinese, the Joseon army was able to push the Japanese south during the winter of 1597. The Japanese failed to reach Seoul.

But in the naval arena, Joseon was doomed. Won Gyun again failed to respond quickly and allowed the Japanese to land. Had Admiral Yi been in command of the Joseon navy at that time, the Japanese would most likely never have landed on any shore again. Instead, the Japanese fleet landed safely at Sosang Harbor and began their activities.

Yi's successor, Won Gyun, decided to attack with the entire naval force of Joseon; a fleet consisting of 150 battleships operated by 30,000 men that had been carefully built and strengthened by Admiral Yi. Won Gyun left his headquarters at Yeosu with few apparent plans. The next morning, Won met the Japanese near Busan. At the Chilchon Straits on August 28, 1597, the Joseon fleet was massacred. As the tired-from-rowing soldiers stumbled, the Japanese launched a surprise attack. Grappling hooks were thrown and Japanese sailors jumped aboard the Joseon ships, engaged in melee combat, and began a wholesale slaughter. It was the kind of battle Yi had always won, with careful coordination of enemy movements and strategic moves. But Won Gyun allowed the Japanese to gain the upper hand, board his ships, and fight hand-to-hand combat, which was their primary strategy.

At the end of the battle, the Joseon navy was completely annihilated except for 13 battleships, which were saved by a general named Bae Seol. Bae Seol fled before the battle to save the ships because he predicted the outcome of the battle. After the destruction, Won Gyun and Yi Eok-gi, another Joseon commander, fled to an island with a straggling band of survivors, but were killed by waiting Japanese soldiers from the nearby fort. The Battle of Chilchonryang was the only naval battle the Japanese won during the war.

King Seonjo heard the terrible news and quickly reassigned Admiral Yi to his post. Yi found the abandoned 12 battleships and rallied the 200 surviving sailors. Adding his flagship, Admiral Yi's entire fleet totaled 13 ships, which would be the number for a while. At that time, King Seonjo, who judged that the Joseon navy had lost their power and would never be restored again, sent a letter to abolish the navy and join the ground forces under General Gwon Yul. Admiral Yi responded with a letter written "...I still own thirteen ships. As I am alive, the enemies will never gain the Western Sea (a.k.a. the Yellow Sea, the closest sea to Hanseong, or Seoul)." The Japanese navy made up their mind to eliminate the 13 battleships under Yi on their way to the capital. Encouraged by their great victory, Kurushima Michifusa, Todo Takatora, Kato Yoshiaki, and Wakisaka Yasuharu sailed out of Busan Harbor in hopes of squashing what they thought would be a minor annoyance.

Admiral Yi responded powerfully. In October 1597, Yi lured the Japanese fleet into the Myeongnyang Strait which was at the time called Uldolmok by Koreans.[4] He lured them in by sending a fast battleship near the Japanese navy base and quickly started to retreat when the Japanese navy mobilized themselves for a chase. The Japanese forces figured that this was a scouting ship and the pursuit of it would lead to the base of General Yi, meaning they could finally destroy General Yi forever. What they did not know was that the Myeongnyang Strait is very dangerous for ships to be entering in groups. Korean ships would only enter one by one, since the strong tide of it can cause the ships to lose control and collide with each other. Also, it was very misty, reducing visibility, which proved a major hindrance to the pursuing forces.
The Japanese navy of about 333 ships blindly entered this strait in large groups. Many ships were sunk, and those that survived had been shaken up. When the surviving Japanese ships reached the other end of the strait, they were met with 12 Korean war ships ready to bombard them in a round formation. About 33 of the 333 Japanese ships that entered the Myeongnyang Strait were destroyed, and over ninety others were damaged beyond repair. Korean losses on the other hand were but a handful, suffering around ten casualties and no ships lost. A Japanese general, Kurushima Michifusa, was killed by archers who got close to his flagship.

Admiral Yi's victory at the Battle of Myeongnyang demonstrated his effectiveness as a strategic commander. Today, the battle is celebrated in Korea as one of Admiral Yi's greatest victories, and no other naval battle of this size or bigger incurred such a one-sided victory for a numerically inferior force, making it one of the greatest naval victories ever achieved in world history.

-The Final Battle and Admiral Yi's Death
On December 15, 1598, a huge Japanese fleet under the command of Shimazu Yoshihiro, was amassed in Sachon Bay, on the east end of Noryang Strait. Shimazu's goal was to break the allied forces' blockade on Konishi Yukinaga, join the two fleets, and sail home to Japan. Admiral Yi, meanwhile, knew exactly where Shimazu was, after receiving reports from scouts and local fishermen.

At this time, the Joseon fleet consisted of 82 panokseon and three turtle ships, with 8,000 soldiers under Admiral Yi.The Ming fleet consisted of six large war junks, 57 lighter war galleys and two panokseon given to Chen Lin by Admiral Yi, with 5,000 Ming soldiers of the Guangdong squadron and 2,600 Ming marines who fought aboard Joseon ships.

The battle began at two o'clock in the early morning of December 16, 1598. Like Admiral Yi's previous battles, the Japanese were unable to respond effectively as the cannons prevented them from moving. The tightness of Noryang Strait also prevented any maneuverability.

As the Japanese retreated, Admiral Yi ordered a vigorous pursuit. During this time, a stray arquebus bullet from an enemy ship struck Admiral Yi, near his left armpit.Sensing that the wound was fatal, the admiral uttered, "The battle is at its height; do not announce my death..."He died moments later.

Only two people witnessed his death: Yi Hoe, Yi's eldest son, and Yi Wan, his nephew.Admiral Yi's son and nephew struggled to regain their composure and carried the admiral's body into his cabin before others could notice. For the remainder of the battle, Yi Wan wore his uncle's armor and continued to beat the war drum to encourage the pursuit.

During the battle, Chen Lin found himself in trouble many times and Yi's flagship rowed to his rescue. When Chen Lin called for Admiral Yi to thank him for coming to his aid, he was met by Yi Wan, who announced that his uncle was dead. It is said that Chen himself was so shocked that he fell to the ground three times, beating his chest and crying. News of Admiral Yi's death spread quickly throughout the allied fleet and both Joseon and Ming sailors and Fighting men wailed in grief.

Admiral Yi's body was brought back to his hometown in Asan to be buried next to his father, Yi Jeong (in accordance to Korean tradition). Shrines, both official and unofficial, were constructed in his honor all throughout the land."
Resource: en.wikipedia.org/wiki/Yi_Sun-sin
clock08-03-2010, 05:33 PM
Yorum: #2
oh oh oh çeviriye bak aklına sağlık ertuğrul 2 paragrafı okumaya yetti sadece zamanım yoğunum biliyorsun.müsait bir zamanda hepsini okuyacağım eline sağlık.
clock08-03-2010, 05:34 PM
Yorum: #3
ellerine saglık ertugrul süper olmuş hayran kaldım dogrusus ellerin dert görmesin sagolSmile büyük adammış mşallah Smile allah rahmet etsinSmile
clock08-03-2010, 05:34 PM
Yorum: #4
Bu konu en son: 08-03-2010 tarihinde, saat: 05:36 PM düzenlenmiştir. Konuyu düzenleyen: MeRi Hyun Oppa
Ertuqrul hazırlarken neler çektiğini bizzat gördm. Smile Forumumuz için çok değerli bir çeviridir okuyunuz lütfen Big Grin
Gerçekten harika eline emeğine sağlık Angel
clock08-03-2010, 05:39 PM
Yorum: #5
tebrik edrim harika bir konu..ama nefes yetmez buna..emeğine sağlıkSmile
clock08-03-2010, 05:40 PM
Yorum: #6
ertuğrul süpersin ablacım ya Smile ellerine ve emeğine sağlık inşallah bende bu kadar uzun çeviriler yapabilirim Big GrinBig Grin
clock08-03-2010, 06:01 PM
Yorum: #7
emeğine sağlık uğraştığın belli Big Grin
clock08-03-2010, 06:28 PM
Yorum: #8
Teşekkürler .

Gerçekten idol edinilebilecek bir insan . Bu kadar büyük kahramanlık yaptığı halde de çok büyük acılar çekip iftiralara uğramış . Çevirmesi bir o kadar eğlenceli ama zord oldu. Smile
clock08-03-2010, 06:42 PM
Yorum: #9
Ertuğrul gerçekten çok uğraşmışsın belli emeğine sağlık kardeşim Wink
clock08-03-2010, 07:58 PM
Yorum: #10
harikasin Ertugrul Gazi Smile ellerine, emegine saglik... tesekkürler... Smile

kafamin tam olarak üstümde oldugu zaman okuyacagim Wink Big GrinYararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)