Görüntüleme Tercihi Konu Görünümü | Tam Görünüm
bun cheong kayıp sanat


clock10-19-2010, 03:01 PM
Yorum: #1
Kayıp Sanat: Bun-çeong

[Resim: buncheong1.jpg]

Seladonun bitimi ve beyaz porselenin popülerite kazanması ile unutulan bir sanattır bun- çeong, bun-çeong yüzyıllık bir süre porselenin en çok tercih edilen formu olarak hüküm sürmüştür ve Korede asiller ve halk ortak olarak kullanmışlardır.

Bun -çeongun keşfi Koryo Hanedanının( MS 918- 1392) gelişimi ile olmuştur, seladonun yerini almıştır, ikisi birlikte pek görülmemiştir. Budist ritüelleri ve asillerin kullanımı için yüksek kalite kaplar gerekliydi, bu nedenle seladon üretimi Koryo Hanedanının yükselişi zamanında artmıştır.
Fakat 1231 yılında başlayan Moğol saldırıları ve seladon üretimini ateşleyen Budist kültüründeki düşüş sebebi ile halk sanattan ziyade yaşam odaklı olmaya başladı. Seladon üretimi kalitesizleşti, güzelliği nedeni ile aristokratlar tarafından ya da dini törenler için seladon kullanımı yerine daha pratik kapların kullanımı yaygınlaştı. Bun-çeong isimli yeni bir sanat oluştu, seladondan daha kaba bir kilden yapılan bu ürünler işçilikte ve formda biraz daha farklıydı. Geçiş süresince seladona benzemesi için ürünler seladon verniği ile boyandı rengi yeşilimdi hale getirildi. Ortaya çıkan ürün hoş ve çekici olsa bile güzellik olarak seladon ile karşılaştırılamazdı.

[Resim: buncheong2.jpg]

1392-1910 Yi Hanedanı ile seladon üretimi tamamen kayboldu, üretim teknikleri unutuldu yeni bun-çeong stili kaplar pazara egemen hale geldi.

[Resim: buncheong4.jpg]

Bun-çeong seladondan daha kaba bir kil ile üretilir demiştik, ve aynı zamanda üretim tekniği de daha kabadır. Erken dönem bun-çeongda seladon verniği kullanılmıştır, seladon tarzı kakma işlemelerle süslenmiştir, fakat sonraki dönemde bun-çeonga özel bir süsleme tekniği geliştirilmiştir desenler, tahta blok pul ile oluşmuştur veya kazınmıştır ve sonra beyaz astar ile kaplanmıştır. Bun-çeong süslemeleri için pek çok farklı desen kullamılmıştır fakat en yaygın olanı "ip perde süslemesi" ve kasımpatı süslemesidir.

[Resim: buncheong3.jpg]

[Resim: buncheong5.jpg]
Bun-cheong: The Lost Art

Hidden between the demise of celadon and the rise in popularity of white porcelain ware, Bun-cheong enjoyed about a one hundred year reign as the most common type of pottery, and was used by both the aristocracy and commoners throughout Korea.
The invention of Bun-cheong came about slowly more or less as an evolution of the Koryo Dynasty (918-1392AD) celadon that preceded, it rather than appearing spontaneously and, as with most of the developments in the Korean arts, forces outside of Korea played an important role in its creation.
Celadon production flourished during the height of the Koryo Dynasty where high quality vessels were needed for Buddhist rituals and by the royal court. But the Mongol invasions into Korea which began in 1231, and the subsequent decline of the Buddhist culture which had led to Korea's advancements in celadon production, began to take their toll as the populace focused on survival rather than art. The quality of the celadon began to suffer and more emphasis was placed on practical vessels that could be used by all, rather than objects of beauty to be used by the aristocracy and in Buddhist rituals.

From the beginning of the invasions and for the next 150 years or so, the production of vessels shifted from high grade celadon, to rather lower grade wares while still maintaining some of the design features of celadon. The new pottery which began to emerge at this time was called Bun-cheong and was made with a the same clay as was used for celadon, but of a noticeably coarser grade.
During this transition period, attempts were made to dress up the new wares and make them as attractive as celadon had been by painting them with a celadon glaze which rendered a greenish tone to the wares. While the result was unique and attractive, it could not compare with the beauty of celadon.
By the beginning of the Yi Dynasty (1392-1910) the production of celadon had all but died out and the art of producing it was lost. Therefore, Bun-cheong was the predominant pottery of this period and it continued to be the widely produced and used for the next 100 years.

Production Method

As mentioned above, Bun-cheong was made with a coarser clay than celadon and its techniques for production were a bit coarse as well. Earlier Bun-cheong from the transitional period used a celadon glaze, and was often inlaid like celadon, but later a decoration technique unique to Bun-cheong was developed in which the the patterns were formed with wood block stamps, or etched on, and then the pieces were covered with a white slip.
Many different patterns were used to decorate Bun-cheong but among the most common were the "rope curtain pattern", and pattern of stamped chrysanthemum heads, or plain dots.
kaynak: http://www.korean-arts.com/
çeviri: yalnizs tarafından Koreanturk için çevirilmiştir, izinsiz kullanılamaz.
clock10-19-2010, 06:36 PM
Yorum: #2
ay ablam resimler çok güzel Smile
clock10-19-2010, 06:41 PM
Yorum: #3
dizilerde hep bunlar vardı Smile demek bun cheong sanatıymış Smile
konu için teşekkürler sevilhancım Angel
clock10-19-2010, 06:46 PM
Yorum: #4
rica ederimSmile beğenmenize sevindim canlarım
clock10-19-2010, 07:23 PM
Yorum: #5
ellerine sağlık sevilhancım Smile
clock10-19-2010, 08:57 PM
Yorum: #6
ellerine sağlık canım
clock10-19-2010, 08:58 PM
Yorum: #7
ya abla bunlar ümraniyedeki rsüs eşyalarına benziyor.hatta altın sarısı,gümüş işlemeli olanları da var.epey pahalı ama Big Grin
ellerine sağlık...
[-]
Hızlı Cevap
Konu
İfadeler
:) :s :huh:
;) :cool: :D
:P :angel: =[]
=# :{} :(
[Daha fazla göster]
Yararlı linkler: KT Kuralları, Kore, Kore Dizileri, izle
Site içerik sağlayıcı: Koreanturk.com (Official)